Aktualności

 • 06.07.2018

  Realizujemy projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich

  Zakład Urządzania i Utrzymania Zieleni A. Popek, J. Franek s.j. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich "Usługa w zakresie wykonania badań dotyczących zgodności z określonymi wymogami lub normami oraz certyfikacja sześciu typów urządzeń do obróbki drewna - ZUiUZ sp. j." czytaj dalej

 • 04.08.2017

  Zapraszamy do składania ofert na realizację usługi badań i certyfikacji

  Zaprasza do składania ofert na realizację projektu. czytaj dalej

 • 17.02.2017

  Certyfikacja trzech typów urządzeń do obróbki drewna produkcji Zakładu Urządzania i Utrzymania Zieleni A. Popek, J. Franek s.j

  Zapraszamy do składania ofert na realizację projektu zgodnych z zamieszczonym zapytaniem ofertowym. czytaj dalej

Video Tygodnia

Maszyna Tygodnia

Oferta Specjalna

tu jesteś:strona główna > aktualności

Aktualności

01.02.2010

BIOTROCINA

Nowa technologia opracowana przez Bandit Industries dla rozdrabniaczy Beast ma szansę zmienić sposób przetwarzania materiału dla elektrowni, elektrociepłowni oraz producentów peletu.

W roku 2007 firma Bandit Industries opracowała dla recyklerów Beast opcję systemu nożowego, umożliwiającą posiadaczom Beast’ów szybką konwersję z recyklera w rębak nożowy. Bandit udoskonalił opcję systemu nożowego, pozwalając maszynom Beast efektywnie wytwarzać trocinopodobny materiał do wielkości 6 mm (¼ cala), lub bliższy standardowym rozmiarom zrębki 19mm (¾ cala) oraz jakąkolwiek wielkość pośrednią. Opcja ta jest oferowana dla wszystkich czterech modeli 1680, 2680, 3680, 4680.

Unikalna, chroniona patentem konstrukcja uchwytu narzędzia skrawającego w recyklerach Beast ma kształt zęba piły łańcuchowej, co umożliwia systemowi tnącemu wykonać precyzyjne, o regulowanej głębokości cięcie. Materiał wprowadzany do Beast’a jest również kontrolowany przez układ podający, który przesuwa go w kierunku układu tnącego z wymaganą prędkością, tak aby produkować zrębek pożądanych wymiarów. System sit (standard dla wszystkich recyklerów) utrzymuje odcięte końcówki i szczapy wewnątrz komory układu tnącego, aż do chwili kiedy materiał osiągnie właściwy rozmiar. Przy produkcji materiału trocinopodobnego, skuteczność systemu nożowego przy jednofazowym rozdrabnianiu wynosi więcej niż 95% akceptowanego materiału (do 6mm (1/4 cala)). Podobne rezultaty osiąga się przetwarzając wtórnie zrębki oraz inne drewnopochodne paliwo stałe.

Z uwagi na fakt, że system rozdrabniający Beast’ów oparty jest o działanie tnące, przeciwnie do działania miażdżącego rozdrabniaczy bijakowych (młotkowych), zużywa znacznie mniej energii do wyprodukowania drobnego produktu. Włókna drewna są cięte, a nie łamane. Producenci peletu potwierdzają, że ten typ materiału zagęszcza się znacznie efektywniej w matrycach peletowych, uzyskując większą wydajność. Używając maszyn Beast wyposażonych w silnik wysokoprężny, możemy wyprodukować do 3 ton materiału o wspomnianej drobnej frakcji, zużywając 1 galon paliwa (używając innego przelicznika 0,8 tony z 1 litra paliwa).

Zastosowanie systemu nożowego jest optymalne, kiedy przetwarzany materiał jest wolny od zanieczyszczeń. Wytwarzanie drobnego produktu jest również możliwe, kiedy przetwarzany jest nieco bardziej zanieczyszczony materiał, jak np. sterty drobnicy zrębowej. W tym zastosowaniu używane są frezy tnące oraz/lub rozłupujące, które z uwagi na tnącą charakterystykę tego typu frezów są znacznie bardziej efektywnymi narzędziami do rozdrabniania takiego materiału, niż miażdżące młotki tradycyjnych układów bijakowych. Wytwarzany w ten sposób materiał jest znacznie bardziej jednorodny w rozmiarze i drobny w konsystencji, od produktu z typowych rozdrabniaczy. Jednak należy pamiętać, że będzie on większy iż bio-trocina.

Producenci peletu w Kolumbii Brytyjskiej otrzymujący drobnicę zrębową rozdrobnioną recyklerem Beast donoszą o zwiększeniu wydajności młynów peletowych o 10% do 12%, w stosunku do innych rozdrabniaczy. W tym szczególnym zastosowaniu, stacjonarna jednostka z napędem elektrycznym przetwarza wtórnie każdy materiał, który przyjeżdża do peletowania, zanim trafi on do młyna peletowego. Uzywając systemu nożowego Beast, ilość energii wymagana do znormalizowania rozmiaru materiału jest również zredukowana.

Pokazany tu Beast przetwarza odpady pochodzące z oczyszczania powierzchniowego na bio paliwo dla elektrowni zlokalizowanej 120 mil (tj. 193 km) od miejsca rozdrabniania. Maszyna ta oryginalnie wyposażona była w system bijakowy charakterystyczny dla rozdrabniacza, jednak w późniejszym czasie zmieniony został na system nożowy, aby skuteczniej przetwarzać materiał i zwiększyć efektywność wykorzystania środków transportu. Zastąpienie systemu bijakowego systemem nożowym w tej aplikacji pozwoliło na załadowanie o 25% materiału więcej na przyczepę tej samej objętości.

Możliwość efektywnego oraz ekonomicznego wytwarzania drobnego produktu, zmieni prawdopodobnie dotychczasowy rozmiar materiału, który obecnie jest podawany w kotłach opalanych zrębkami drzewnymi oraz domowych systemach grzewczych na zrębki.

Nóż oraz podnóż pojedynczego elementu systemu nożowego Beast zwyczajnie mocowane są do specjalnego uchwytu za pomocą jednej śruby. Zwykła ręczna szlifierka kątowa jest często wykorzystywana do podostrzenia noży zamontowanych w maszynie. W przypadku relatywnie czystego materiału, wykonując szybkie podostrzenia można wyprodukować więcej niż dwadzieścia zestawów gotowego produktu po około 25 ton, zanim noże będą wymagać zmiany. Ilość zrębków drzewnych, która może zostać wytworzona pomiędzy zmianą noży, będzie zależała od czystości drewna. Nóż może być ostrzony kilka razy nim nie będzie się już nadawał do użytku.

Producenci najwyższej jakości paliwa w postaci peletów, często używają korowarek, aby ograniczyć zawartość popiołu. Do działań związanych z wytwarzaniem peletu, gdzie istnieje potrzeba okorowanego materiału, bębnowe korowarki wydają się posiadać największy potencjał w dostarczaniu właściwie przygotowanego surowca do produkcji bio-trociny.

Recyklery Beast mają większe rozwarcie gardzieli, w stosunku do gardzieli większości typowych biomasowych rębaków przeznaczonych do rozdrabniania całych drzew. To pozwala im przetwarzać materiał o większej średnicy, rozdrabniać większą ilość pni na raz, a także ułatwia podawanie. Rozwarcie gardzieli w modelu 4680 wynosi 45 x 60 [cali] (1143 x 1524 [mm]), umożliwiając tej jednostce rozdrobnienie materiału do średnicy 45 cali (1143 mm). Tak więc, ponadwymiarowy materiał, wyselekcjonowana dłużyca może łatwo zostać przetworzona w paliwo biomasowe bez konieczności rozłupywania.

Recykler Bandit Beast jest jedną z najbardziej uniwersalnych maszyn do rozdrabniania różnego typu materiałów dostępną na rynku. Oferowane są dla niej liczne narzędzia robocze o charakterze tnącym, rozłupującym i miażdżącym. Rodzaj narzędzia roboczego dla twojej aplikacji zależy od typu rozdrabnianego materiału oraz pożądanej frakcji końcowego produktu. Przy relatywnie niskim koszcie, w ciągu 2-3 godzin Beast może zmienić się z urządzenia do recyklingu z układem bijakowym w potężny rębak nożowy do produkcji ciętych zrębków z relatywnie czystego drewna. Dostępnych jest kilka opcji długości przenośnika wyrzutowego, jak również hydrauliczny wyrzutnik, pozwalający maszynie załadować naczepy i kontenery przez tylną burtę. Wszystkie modele są oferowane z licznymi opcjami jednostek napędowych najbardziej liczących się producentów silników przemysłowych.

Zadzwoń do nas, aby otrzymać materiały informacyjne wraz z próbkę Bio-Trociny oraz umów się na demonstrację.

wsteczgóra